 |
Historia vs. Framtid
Varför sitter så många företag fast i sin historia? Den frågan ställde vi till företagsledare och fick svaret att historien är både synlig och konkret. När vi frågade om företagens framtid blev svaret: Tystnad. När man tittar mer bakåt än framåt fastnar man i sin historia – då kan inget nytt födas. Där historia och framtid möts, skapas förnyelse, när det inte sker får äldre företag stå och se på när nya företag utan historia tar marknadsandelar.
Vi har ett konkret förslag: Skriv en att-sluta-göra-lista för 2010. Ett strålande exempel hittar du i vår ”ljudklapp” med managementgurun Jim Collins råd i hur företag kan ”stop doing”.
Se videoklipp ifrån Stefan´s föreläsning på Trendgalan: Spela video.
”Tack för en härlig inspirerande kul föreläsning. Många kloka ord och tankar och ett härligt framförande med mycket skratt! Vilken skön morgon, så skulle de alltid börja!”
Lotta Hollström, VD, Appoint Conference & Travel AB
Video filmat 2009 av Blackbox på Trendgalan.

|
 |